HomeContact
.:Gimnazjum nr 1 im. Jerzego Brauna w Dąbrowie Tarnowskiej:.
AKADEMIA SZANS

Dziennik elektroniczny

Plan lekcji

od 13 II 2017
PolecamyKRWIODAWSTWO

Shoutbox
Musisz zalogować się, aby móc dodać wiadomość.

05/10/2009 15:17
Kiedy pttk ??

23/09/2009 13:44
Wydawało mi się, że nigdy wcześniej nie logowałem się do Librusa, a jednak Smile Dziękuję za pomoc.

22/09/2009 21:06
Gwiazdki świadczą o tym, że sam własnoręcznie zmieniłeś to hasło. Trzeba sobie je przypomnieć (lub zgłosić się po nowe).

22/09/2009 12:23
Na kartce z loginem i hasłem do Librusa dostałem tylko login a w miejscu hasła były gwiazdki. Jak mam się zalogować?...

18/06/2009 21:01
Szkoda bo to naprawde fajna szkola i nasza klasa 3d...oraz fajni nauczyciele zwlaszcza 2 najlepszych na swiecie (p.AS i p.PM) POZDROWIENIA I UDANYCH WAKACJI BezeT (Piotrek)

18/06/2009 20:59
Heh 3 lata zlecialy jak jeden dzien ;] Czuje sie jakbym wczoraj podanie o przyjecie do tego gimnazjum skladal ;] No ale co zorbic takie jest zycie ;] Szkoda bo to naprawde fajna szkola i nasza klasa 3

14/05/2009 13:57
Kto chce jechać na wycieczkę 2 dniowa do Tylicza z 3d? Koszt 100zł Polecam! Chętni niech piszą do mnie lub mówią na przerwach!!!

06/05/2009 17:06
Bezet troche przestarzałe już te życzenia nie ?? Grin

10/04/2009 18:51
Wesołych Świąt..;]

08/04/2009 11:12
Grin

Harcerstwo
Rodzina Jerzego Brauna związana była z harcerstwem. Matka Henryka prowadziła Hufiec Żeński w Tarnowie równolegle z synem Juliuszem – komendantem miejscowym harcerzy. Po przeniesieniu męża do Niska, założyła tam I Drużynę Harcerek, następnie przez okres 5 lat była komendantką Krakowskiej Chorągwi Harcerek. Wraz z synem Jerzym skomponowała pieśń ( opartą na motywach melodii ojca) „Hej przed nami bramy świata", która w 1932 r. przyjęta została jako międzynarodowa pieśń braterstwa wszystkich skautów świata.

Po przeniesieniu się rodziny Braunów do Tarnowa, Jerzy i jego dwaj bracia – Kazimierz i Juliusz stali się uczniami II Gimnazjum im. Hetmana Jana Tarnowskiego. W Gimnazjum tym działała bardzo prężnie III Drużyna Harcerska im. Michała Wołodyjowskiego, prowadzona przez dr Ferdynanda Zarzyckiego. Należeli do niej wszyscy trzej bracia Braunowie.

„Piękno ubioru, bogata treść życia wewnętrznego, humanizmu prawa harcerskiego..... wciągnęło młodego chłopca Jerzego ...”

W IV klasie gimnazjalnej, a więc w wieku 14 lat miał już ustaloną renomę poety. W 15 – tym roku życia napisał operę (muzykę i słowa) opartą na motywach kozacko – tatarskich, rozpoczął też obszerny epos „Jerozolima ginąca”.

Prowadził zastęp „Lisów” w III Drużynie, w której później został drużynowym. Po jakimś czasie został komendantem Hufca Harcerzy w Tarnowie. Otrzymał zaszczytny stopień harcmistrza.

W styczniu 1918 r. ukazało się w Tarnowie pisemko „Młodzież sobie” redagowane przez harcerzy:Jerzego Brauna, Adama Ciołkosza, Jana Ozimka. Niestety ukazały się tylko dwa numery, gdyż władze szkolne nie wyraziły zgody na dalsze wydawanie pisma

Będąc już komendantem Hufca Harcerzy w Tarnowie, zainicjował i wydawał miesięcznik harcerski „Czuwaj” ( nr 1 ukazał się w 1920 r. ). Miesięcznik „Czuwaj” nosił dumny podtytuł „Organ Harcerskiej Komendy Dzielnicowej w Tarnowie” – był drugim pismem harcerskim na terenie byłej Galicji , po lwowskim „Skaucie”. Jerzy Braun był jego Redaktorem Naczelnym aż do wyjazdu na studia w Krakowie. Po nim wydawnictwo kontynuował młodszy brat Juliusz, kolejny komendant Hufca w Tarnowie.

W numerze 1 „Czuwaj” została wydrukowana pieśń harcerska (słowa i muzyka J. Brauna) „Płonie ognisko i szumią knieje” – najbardziej popularna – może nawet najpiękniejsza z harcerskich pieśni (napisana w historycznych dniach listopada 1918 r.). Zaśpiewana została przez przyjaciół na pogrzebie J. Brauna w Rzymie.

W zbiorku pt. „Nasze harce” zawarte jest 11 pieśni. Autorem tekstów i melodii – załączonych na końcu zbiorku i rysunków był Jerzy Braun. Z wymienionych 11 pieśni tylko trzy miały melodie zapożyczone, pozostałe były własne. Wiele z nich jest do dzisiaj powszechnie znanych. Były to pieśni :
- „Defilada” (szeregami hufce płyną),
- „Marsz harcerek” (Dalej w góry, dalej w lasy),
- „Marsz bojowy” (Hej! bracia dłoń do czoła),
- „A kto chce rozkoszy użyć”,
- „O harcerzu piosenka wesoła” (czy to w polu, czy w obozie),
- „Marsz pionierów” (Hej! naprzód do pracy pionierzy),
- „Pieśń kucharza (Gdy po ćwiczeniach wolny nastał czas),
- „Śpiew żałosny czatownika” (Noc zapadła w czarnej szacie),
- „Zlot we Lwowie „ (Skąd się tego tyle bierze”),
- „Nasze harce” (Kawał chleba do plecaka),
- „Marsz żałobny” (Za braci naszych poległych w boju).

Z dużym powodzeniem wystawiana była w tarnowskim „Sokole” – później w innych miastach Polski – „Szopka Harcerska” J. Brauna , w której młodociany autor grał rolę Widma, śpiewając swoją piosenkę ”Noc zapada w czarnej szacie, księżyc w górze lśni...”

Już wtedy na podstawie powodzenia jakim cieszyły się pieśni Jerzego Brauna, oceniano należycie talent oraz nieprzemijającą wartość jego pieśni. Jedną z największych wartości piosenek Brauna jest ich bajeczny temperament odzwierciedlający wybornie i po raz pierwszy w naszej literaturze harcerskiej trafnie, ton i nastrój harcerski.
Mamy tu bowiem prawdziwe pomieszanie miłości Polski, ideałów, pogodę, humor, dzielność, zamaszystość, a wszystko na tle przepysznie uchwyconej poezji.
Po opublikowaniu w „Czuwaj” nowelki : „Ryczący bawół”, redakcja lwowskiego „Skauta” zaproponowała mu druk powieści „Wśród puszcz Kanady”, która ukazywała się w odcinkach. Opublikował także sztukę „Prawy harcerz”.
Podjęcie studiów polonistycznych na Uniwersytecie Jagiellońskim zamyka w zasadzie okres tarnowski, a zarazem harcerski w życiu Jerzego Brauna, pozostawiając jednak ślad w poezji.

„Żegnaj lesie dzieciństwa, lesie zatopiony
W niepowrotnych lat dawnych zaklętym jeziorze.
(...)
Lasy Dąbrowy, sine kołyski mych marzeń!
I wy mgliste w pamięci lasy Suchedniowa...
(...)
Lasy tarnowskiej ziemi gdziem z harcerską laską,
z przytroczonym plecakiem haustami pił młodość,
(...)
- wszędzie jam kawał serca mojego zostawił
i żyłem waszym tchnieniem jak karmą olbrzyma,
a gdym ręce i piersi w swym trudzie zakrwawił,
wasz łopot mnie jak sztandar w uporze podtrzymał
i jak Polska myśl o was tak była mi droga,
bo przez wasz szum zwycięski słyszałem głos Boga.
( fragmenty „Apostrofa” z tomiku „Moja Matka” )

źródła:
1. „Jerzy Braun 1901 – 1975 – harcerz, poeta, filozof, publicysta, mąż stanu” M. Żychowska
2. „Muza poezji w celi Jerzego Brauna” Eugeniusz Żuk

Komentarze
Brak komentarzy. Może czas dodać swój?
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Oceny
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?