HomeContact
.:Gimnazjum nr 1 im. Jerzego Brauna w Dąbrowie Tarnowskiej:.
AKADEMIA SZANS

Dziennik elektroniczny

Plan lekcji

od 13 II 2017
PolecamyKRWIODAWSTWO

Shoutbox
Musisz zalogować się, aby móc dodać wiadomość.

05/10/2009 15:17
Kiedy pttk ??

23/09/2009 13:44
Wydawało mi się, że nigdy wcześniej nie logowałem się do Librusa, a jednak Smile Dziękuję za pomoc.

22/09/2009 21:06
Gwiazdki świadczą o tym, że sam własnoręcznie zmieniłeś to hasło. Trzeba sobie je przypomnieć (lub zgłosić się po nowe).

22/09/2009 12:23
Na kartce z loginem i hasłem do Librusa dostałem tylko login a w miejscu hasła były gwiazdki. Jak mam się zalogować?...

18/06/2009 21:01
Szkoda bo to naprawde fajna szkola i nasza klasa 3d...oraz fajni nauczyciele zwlaszcza 2 najlepszych na swiecie (p.AS i p.PM) POZDROWIENIA I UDANYCH WAKACJI BezeT (Piotrek)

18/06/2009 20:59
Heh 3 lata zlecialy jak jeden dzien ;] Czuje sie jakbym wczoraj podanie o przyjecie do tego gimnazjum skladal ;] No ale co zorbic takie jest zycie ;] Szkoda bo to naprawde fajna szkola i nasza klasa 3

14/05/2009 13:57
Kto chce jechać na wycieczkę 2 dniowa do Tylicza z 3d? Koszt 100zł Polecam! Chętni niech piszą do mnie lub mówią na przerwach!!!

06/05/2009 17:06
Bezet troche przestarzałe już te życzenia nie ?? Grin

10/04/2009 18:51
Wesołych Świąt..;]

08/04/2009 11:12
Grin

Rodzina Jerzego Brauna

Jerzy Braun urodził się i wychowywał w rodzinie o wielce patriotycznych tradycjach niepodległościowych. Jego babka, z domu Żulińska, była spokrewniona z Romanem Żulińskim, straconym przez władze carskie wraz z Romualdem Trauguttem i trzema innymi członkami powstańczego Rządu Narodowego na stokach Cytadeli Warszawskiej w 1864 r. Jego dziad ze strony matkiKonstanty Miller zaprzyjaźnił się w czasie pobytu we Francji z Cyprianem Kamilem Norwidem. Rodzice Jerzego należeli do ludzi, którzy nie umieli się zamknąć jedynie w kręgu osobistych interesów, co wynikało także z ich głębokiej religijności. Ich dzieci otoczone troską i miłością: Jadwiga, Kazimierz, Juliusz i Jerzy – odebrali bardzo staranne wychowanie. Wspaniała, niepowtarzalna atmosfera domu stworzyła ludzi nieprzeciętnych, twórczych, bardzo oddanych Polsce.

Henryka Braunowa (1871-1954) – matka Jerzego

Jedna z czterech córek Konstantego Millera, lekarza, kompozytora. Urodziła się w Odessie, zmarła w Częstochowie. Sama także komponowała, śpiewała; ukończyła moskiewskie konserwatorium muzyczne. Władała kilkoma językami – rosyjskim, niemieckim, francuskim, angielskim i włoskim.
Aktywnie działała w Towarzystwie Szkół Ludowych, Lidze Kobiet i harcerstwie. Była komendantką Hufca Żeńskiego w Tarnowie, kierowała Chorągwią Krakowską, członkini Naczelnej Rady Harcerskiej – za działalność harcerską odznaczona Złotym Krzyżem Zasługi.
Jerzy nazywał ją swoją „najwierniejszą Muzą”.

Karol Braun (1868-1935) – ojciec Jerzego

Urodził się w Tarnowie jako syn urzędnika skarbowego. Absolwent Wydziału Prawnego na Uniwersytecie Jagiellońskim, notariusz – swoją pracą zawodową związany z Dąbrową Tarnowską, gdzie urodziła się czwórka jego dzieci, Tarnowem, Niskiem, Wieliczką, gdzie spoczywa na tamtejszym cmentarzu. Pełen pasji i entuzjazmu społecznik – działacz Polskiego Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół” (prezes Gniazda Sokolego w Dąbrowie Tarnowskiej i in. miasteczkach), „sokół czystej krwi, wierny zawsze sokolej idei” (cyt. M.Żychowska).

Kazimierz Braun (1899-1920) – brat Jerzego

Urodził się w Dąbrowie Tarnowskiej. Uczeń II Gimnazjum im. Jana Hetmana Tarnowskiego w Tarnowie, gdzie należał do III Drużyny Harcerskiej im. Michała Wołodyjowskiego, a w 1917 r. złożył egzamin dojrzałości, po czym wstąpił do Szkoły Oficerskiej Legionów. Za udział w walce o Lwów w 1918 r. otrzymał Krzyż Obrony Lwowa. Po ukończeniu w 1919 r. Szkoły Oficerskiej w Warszawie mianowany podporucznikiem. Wybrał karierę lotnika, która nie trwała długo – zginął w czasie lotu ćwiczebnego dwa dni przed świętami Bożego Narodzenia.
Pośmiertnie odznaczony Krzyżem Kawalerskim Virtuti Militari i Krzyżem Niepodległości.

Juliusz Braun (1904-1990) – brat Jerzego

Urodził się w Dąbrowie Tarnowskiej. Drużynowy III Drużyny Harcerskiej im. Michała Wołodyjowskiego w II Gimnazjum im. Jana Hetmana Tarnowskiego w Tarnowie, którego był uczniem, komendant Hufca Harcerzy w Tarnowie. Absolwent prawa UJ. Autor ponad 200 prac naukowych, dzięki którym doktoryzował się, habilitował i uzyskał tytuł profesora. W okresie wojny był jednym z autorów założeń ideowych „Unii”, działał w konspiracji, za co po wojnie spędził 5 lat w więzieniu. Twórca i rektor Wyższej Szkoły Administracyjno-Handlowej w Częstochowie oraz Wyższej Szkoły Technicznej przekształconej na Politechnikę. Wybitny działacz PTTK. Członek wielu towarzystw naukowych w kraju i za granicą. Uhonorowany wieloma odznaczeniami m.in. Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski i Złotym Krzyżem Zasługi.

Jadwiga Domańska z domu Braun (1907-1996) – siostra Jerzego

Urodziła się w Dąbrowie Tarnowskiej. Wykształcenie zdobywała w Gimnazjum Sióstr Urszulanek w Tarnowie, a następnie w Państwowej Szkole Dramatycznej w Warszawie na Wydziale Aktorskim. Grała w teatrach Łodzi, Wilna, Bydgoszczy i Katowic. Po wybuchu wojny została kurierką Związku Walki Zbrojnej. Aresztowana przez Rosjan podczas przekraczania granicy skazana na osiem lat łagru. Zwolniona z obozu wstąpiła do armii gen Andersa, w której została kierownikiem Teatru Dramatycznego II Korpusu. Świetny reżyser i organizator. Po wojnie osiadła w Londynie, a następnie wyjechała z rodziną do Kanady, gdzie ukończyła studia pedagogiczne i zaangażowała się w życie Polonii.
Za wieloletnią działalność i upór w realizacji zamierzeń artystycznych i patriotycznych odznaczona Krzyżem Oficerskim i Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, Srebrnym Krzyżem Zasługi z Mieczami, Krzyżem Monte Cassino, Złotym Krzyżem Kombatanckim, Złotą Odznaką Honorową Kongresu Polonii Kanadyjskiej, Nagrodą Civitas Christiana i in.

Komentarze
Brak komentarzy. Może czas dodać swój?
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Oceny
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?