HomeContact
.:Gimnazjum nr 1 im. Jerzego Brauna w Dąbrowie Tarnowskiej:.
AKADEMIA SZANS

Dziennik elektroniczny

Plan lekcji

od 13 II 2017
PolecamyKRWIODAWSTWO

Shoutbox
Musisz zalogować się, aby móc dodać wiadomość.

05/10/2009 15:17
Kiedy pttk ??

23/09/2009 13:44
Wydawało mi się, że nigdy wcześniej nie logowałem się do Librusa, a jednak Smile Dziękuję za pomoc.

22/09/2009 21:06
Gwiazdki świadczą o tym, że sam własnoręcznie zmieniłeś to hasło. Trzeba sobie je przypomnieć (lub zgłosić się po nowe).

22/09/2009 12:23
Na kartce z loginem i hasłem do Librusa dostałem tylko login a w miejscu hasła były gwiazdki. Jak mam się zalogować?...

18/06/2009 21:01
Szkoda bo to naprawde fajna szkola i nasza klasa 3d...oraz fajni nauczyciele zwlaszcza 2 najlepszych na swiecie (p.AS i p.PM) POZDROWIENIA I UDANYCH WAKACJI BezeT (Piotrek)

18/06/2009 20:59
Heh 3 lata zlecialy jak jeden dzien ;] Czuje sie jakbym wczoraj podanie o przyjecie do tego gimnazjum skladal ;] No ale co zorbic takie jest zycie ;] Szkoda bo to naprawde fajna szkola i nasza klasa 3

14/05/2009 13:57
Kto chce jechać na wycieczkę 2 dniowa do Tylicza z 3d? Koszt 100zł Polecam! Chętni niech piszą do mnie lub mówią na przerwach!!!

06/05/2009 17:06
Bezet troche przestarzałe już te życzenia nie ?? Grin

10/04/2009 18:51
Wesołych Świąt..;]

08/04/2009 11:12
Grin

Inni o Jerzym Braunie
Co inni pisali i mówili o Jerzym Braunie?

Ci, co Go znali,

ci, co z Nim pracowali,

ci, co wpływali na Niego i ulegali Jego wpływom,

jak Go zapamiętali, jak Go wspominają.

Waldemar Smaszcz: Jerzy Braun nie tylko przez całą młodość, ale przez całe życie „za trzech ludzi czuł – a więc żył potrójnie”.

Jerzy Zawieyski: Podejmował zawsze problemy śmiałe, ożywiające zastane pojęcia i nawyki myślowe.

Stefan Kisielewski: To człowiek o kryształowej czystej intencji, żarliwy ideolog, natchniony patriota.

Waldemar Smaszcz: Mimo różnorodnych doświadczeń nigdy nie zwątpił w sens własnego powołania. Nawet mając świadomość tego, jak bardzo kalekie narzędzie ma w ręku, wierzył, że warto podejmować codziennie na nowo wysiłek, by dotrzeć do Słowa, „które było na początku”.

Karol Wiktor Zawodziński: Słowo jego jest potęgi niepospolitej, obrazowanie niewymuszone, bogate bez pogoni za bogactwem, zawsze śwież; wiersz nigdy nie wymęczony, zawsze płynny, zgodny z rytmiką zdania, harmonijnie zmienny.

Władysław Siła – Nowicki: Poruszał się w sposób niemal apostolski. Na Kongres w Hiszpanii jechał dwie noce i dzień, tłukąc się trzecią klasą w straszliwym zmęczeniu, tłoku, żeby tam wygłosić referat... Był jak płomień szukający prawdy...

Kazimierz Braun: Miał bodaj najsilniejszą, najwybitniejszą osobowość ze wszystkich znanych mi bezpośrednio ludzi. Poza Papieżem Karolem Wojtyłą.

Jan Hoppe: Jerzy recytuje – ludzie płaczą; Jerzy zagrzewa do walki – ludzie zaciskają pięści; Jerzy na trybunie w ogniu powstania – ludziom zaczyna świtać nadzieja, na duszy robi się lżej; Jerzy naucza, perswaduje, pokrzepia, radzi – ludzie słuchają i wierzą; Jerzy wraz z żoną wierną towarzyszką Hanką, objuczeni bibułą ruszają w wędrówkę po Polsce – wszyscy są pewni, że misja się uda. Wierzono w jego szczęśliwą gwiazdę.

Edward Krywult: Pisał jak szaleniec, by zdążyć, bo przecież nasze jutro było nieznane. Nawet nocami, kiedy reflektory przez minuty przesuwały swoje światło po oknach krat, szybko notował swoje myśli, by nie ulotniły się i by w dzień móc je dopisać do tworzonego wiersza.

Barbara Otfinowska: Zawsze go obchodziły przede wszystkim problemy, idee, a nie jego własna osoba. Akademicka historia literatury nie oddała dotychczas należnej czci Poecie i Myślicielowi. ...

Barbara Otwinowska: Z nieugiętą nadzieją troszczył się o losy polskiej kultury i jedność chrześcijaństwa i nawet w warunkach najbardziej prymitywnych nie dał w sobie zgasić prawa do niepodległej twórczości.

Władysław Siła – Nowicki: Życie Jerzego Brauna było wspaniałym przykładem życia czynu, dla którego jego koncepcje filozoficzne, kulturalne, literackie łączyły się równocześnie z życiem społecznym. (...) Jerzy Braun, wizjoner zjednoczonej wspólną kulturą Europy, o której marzył de Gaulle i którą wskazuje Europejczykom Jan Paweł II, na pewno jest jednym z wielkich polskiej kultury. (...) I do tej kultury Jerzy Braun wniósł wartości trwałe, które będą promieniować na pokolenia.

Jerzy Kudliński: Jego ofiarność oraz pełne zaangażowanie były wręcz niezwykłe i przetrwały do ostatnich dni jego życia. Niezwykła żarliwość Brauna sprawiała, że idee przezeń szerzone udzielały się otoczeniu. To chyba istotna cecha charakteru przywódcy.Za czasów warszawskich żył Braun po prostu jak anachoreta, nigdy nie dbając o zarobki czy inne korzyści materialne, byleby tylko „robota” szła. Nie szczędził nigdy siebie ani niezwykłego nakładu pracy.

Ludwik Ślaski: Jednostką zupełnie wyjątkową pod każdym względem był Jerzy Braun – człowiek wysoce utalentowany. (... ) Po wojnie stanął przed sądem wojskowym, prokurator żądał dla tego człowieka o głębokim sercu kary śmierci, sąd skazał go na dożywotnie więzienie. (... ) Wokół Brauna skupiała się elita umysłowa tego przygodnego zbiorowiska, między innymi dwaj ojcowie jezuici: Bulanda, prowincjał zakonu w Polsce oraz Ziołecki, profesor uniwersytetu w Wilnie. Braun prowadził długi cykl wykładów z zakresu swej umiłowanej filozofii ( ... )

Mieczysław Jastrun: Był jednym z tych, którzy jak Dante za życia przeszli przez piekło.

Jan Paweł II: W mojej pamięci zostanie zawsze tym wyjątkowym, niezwykłym człowiekiem, ideowym i do końca zaangażowanym, szeroko otwartym na wszystko, co katolickie i polskie, pragnącym służyć całym swoim człowieczeństwem i każdym swoim talentem. Takim go zapamiętałem, takim go zawsze szanowałem i podziwiałem.

Maria Żychowska: Był rzeczywistym i najbardziej godnym ambasadorem kultury polskiej na Zachodzie. Całym życiem służył wiernie Bogu i Polsce. Godny, by nadal żył w pieśni.

Komentarze
Brak komentarzy. Może czas dodać swój?
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Oceny
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?